למה ההרשמה כל כך מסורבלת?

כל מי שמסתובב באינטרנט יותר מיומיים מכיר את הצורך להרשם לאתרים ושירותים ברשת – דואל, בלוג, רשת חברתית, פורום כזה, פורום אחר ואלף יישומי ווב 2.0.

דף הרישום בכל האתרים האלה דומה: שם משתמש, דואל, סיסמה, שאלת ביטחון, CAPTCHA, הסכם תנאי שימוש, אישור.

יש מקומות שמכבידים על הרישום בכוונה, כדי להבדיל בין משתמשים לגיטימיים (בני אדם) ולא לגיטימיים (בוטים, ספאמרים), ומוסיפים צורך באישור ההרשמה במייל או מנגנוני CAPTCHA למיניהם. זה דיי מציק, אבל אני יכול להבין למה עושים את זה.

אבל יש מקומות שההרשמה אליהם מסורבלת בלי שום הצדקה, וכוללת אחד או יותר מהאלמנטים הבאים:

1. סיסמה באורך של בין 6-8 תוים, המשלבת אותיות ומספרים (המהדרין דורשים שהתו הראשון יהיה אות). למה לעזאזל אני לא יכול לבחור את אחת הסיסמאות הסטנדרטיות שמשמשות אותי להרשמה לאתרים כמו שלכם? אם חשוב לכם שהסיסמאות יהיו חזקות, הציגו לי הודעה שמסבירה את החשיבות של סיסמה חזקה. הלאה הכפייה.

2. נא לספק שם, שם משפחה, כתובת פיזית, מיקוד ומספר טלפון בבית. אני חשבתי לתומי שאני נרשם לאתר עדכוני בלוגים, לא לשירות "ספאם כפי יכולתך". נא לדרוש רק את הפרטים שחיוניים לשימוש בשירות שלכם, ואם אני ארצה אולי אוסיף משהו.

3. לאחר שסיימת למלא את הטופס המייגע ולחצת "אישור" מסתבר ששם המשתמש שבחרת תפוס, ואז העמוד מתרענן לו וכל הפרטים שהכנסת נעלמים להם. העניין יכול לחזור על עצמו מספר פעמים עד שיימצא שם משתמש פנוי.

4. CAPTCHA בלתי מובן בעליל. כבר אמרתי שאני מבין את הצורך, אבל לפחות תביאו משהו שבני אדם יכולים לקרוא ולא אותיות מרוחות ומסתתרות שאי אפשר לפענח. גם כאן כמובן העמוד מתרענן עם כל טעות ושוכח את הפרטים שהוקלדו.

5. בונוס: דף רישום לא תקני. אחרי שסיימת למלא אותו מסתבר שכפתור "אישור" לא עובד בפיירפוקס.