הפרטיות מתייבשת בשמש

אנחנו רגילים לחשוב על נושא אבדן הפרטיות כחלק מהדיון על גלישה ברשת, אתרים חברתיים, ווב 2 וכל זה. אנחנו שוכחים עד כמה אנחנו חושפים מידע על עצמנו בלי להתכוון גם מחוץ לרשת.

יש מידע מאוד ברור, כמו מישהו שפתאום הולך עם טבעת נישואין (מזל טוב) או שכן שהעיתונים נערמים מול פתח דלתו באין מפריע (חופשה נעימה), ויש פרטים שדורשים יותר תשומת לב על אף שהם גלויים לחלוטין. הנה כמה דוגמאות (כל קשר למציאות מקרי בהחלט):

א. כל שבת אפשר לראות על חבלי הכביסה של השכנים זוג מדים תלוי לייבוש. השבוע שמתי לב שהוסיפו להם דרגות רב"ט. מסקנה: יש להם ילד המשרת בצה"ל בערך 10 חודשים.

ב. ועד הבית פירסם על לוח המודעות רשימת הכנסות והוצאות של הבניין. לראשונה זה שנים אין חובות של דיירים לועד. מסקנה: המצב הכלכלי של השכנים השתפר.

ג. יש רכב חדש שכמעט כל ערב חוסם את החניה של השכנים. אני יודע שהוא לא שלהם כי אני יודע באלו מכוניות הם נוהגים. מסקנה: כנראה שלאחד מבני הבית יש חבר/ה חדש/ה.

ד. כבר שבועות שרכב הליסינג של השכן נעדר, והוא חולק במכונית עם אשתו. מסקנה: מישהו מחפש עבודה?

יכול להיות שזה רק אני שרואה יותר מדי CSI, אבל בסופו של דבר צריך לזכור שכמעט כל פעולה שאנחנו עושים מישהו יכול לגלות, גם אם אנחנו לא מצהירים עליה בפייסבוק. הפרטיות שלנו הרבה יותר נזילה ממה שנדמה לנו, אפילו בלי קשר לאינטרנט, והאנשים שסביבנו יכולים לדעת עלינו דיי הרבה פרטים רק מעצם העובדה שאנחנו שוהים לידם.