על בית הנבחרות ויום האישה

לרגל יום האישה הבינלאומי המצוין היום, ערכו באתר סלונה מחקר תחת הכותרת "בית הנבחרות" שבדק מה עשו חברות הכנסת למען הנשים ואף חילק ציונים. הרעיון בבסיס הפרויקט הוא שאישה שהצליחה לפרוץ את תקרת הזכוכית, לגבור על הקליקות הגבריות, למרוד בעוד כמה קלישאות ולהיבחר לבית המחוקקים הישראלי, מחויבת לבנות מגדרה. בניגוד לחברי כנסת באופן כללי, מסתבר שחברת כנסת נמדדת לא רק בפעילות הפרלמנטרית הכללית שלה אלא באופן ספציפי בפעילות למען נשים. כמו שכתבה עורכת סלונה, אלה "הנשים שאמורות לייצג אותנו בלי קשר למפלגה במסגרתה הן פועלות."

אין ספק שפעילות למען נשים היא חשובה, ושפעילות למען זכויות אדם ואזרח באופן כללי חשובה גם היא, אבל לא ברור לי למה דווקא לחברות כנסת יש אחריות מיוחדת ויוצאת דופן לעניין הזה. האם אין בכך דווקא משום הנצחת התפיסה השמרנית? למה, למשל, לא לבדוק עד כמה נשים מעורבות בתחומים שנחשבים "גבריים" כמו חוץ וביטחון, כספים או תשתיות? או להיפך, לבדוק עד כמה חברי הכנסת שאינם נשים תומכים ומקדמים נושאים "נשיים"?
למה אם אישה כבר נבחרה לכנסת אנחנו צריכים למדוד את פעילותה דווקא לפי תרומתה לבנות המגדר? ומה אם היא מעוניינת לעסוק דווקא בנושאים אחרים שמעניינים אותה? דברים זניחים, למשל כמו מדיניות מיסוי, קידום אכיפה למען איכות הסביבה, ייעול התחבורה הציבורית או עידוד תעסוקה בפריפריה? הרי לחברת כנסת, כמו לכל אחד אחר, יש משאבים מוגבלים והיא לא יכולה לעסוק בכל הנושאים הקיימים.
עצם הציפייה שנשים הנבחרות לכנסת יעסקו דווקא בתחומים נשיים היא שוביניסטית בעיני. כאילו נשים לא באמת יודעות לעשות שום דבר אחר. כאילו שלחנו אותן לכנסת רק כדי לייצג את האינטרסים הנשיים ולא את האג'נדה של המפלגה שלהן ומצביעיה. זה עושה רדוקציה לנשים ומפחית מערכן.

בכלל כל האופן שבו יום האישה הבינלאומי נחגג בישראל הוא שטחי, סטריאוטיפי ולעתים סתם תמוה. תחרות מלכת יופי, נשים מדברות על דמויות נשיות… אני הייתי שמח למשל לקרוא פרויקט בו פוליטיקאים גברים מדברים על דמויות נשים שהעצימו אותם בחייהם.
היום הזה מלא בנאליות המייצרת ניתוק מלאכותי של מחצית האוכלוסייה מן המחצית השנייה. כאילו ביום האישה לא קיימים גברים בעולם ושמערכות היחסים המורכבות בין גברים ונשים אינן חלק מהותי מהדיון בנושא זכויות נשים והשתלבותן של נשים בכלכלה, בפוליטיקה ובחברה. זה בסדר שביום האישה הדיון יהיה מגדרוצנטרי, אבל צריך להיזהר לא לנתק אותו לחלוטין משאר העולם.