אין ידיים, אין אגוזים

פעם, כשבקושי שמענו על מעללי זרובבלה ולפני שידענו מי זו וולוט, אחת הבלוגריות המדוברות בארץ היתה public static – עובדת אורנג' שחשפה בבלוג "אין ידיים אין אגוזים" את חוויותיה מהמפגשים עם לקוחות החברה. כישרון כתיבה יוצא דופן ומקורות השראה חסרי גבולות הפכו אותה למוקד שיחות הברזיה, קישורים לבלוג שלה זכו לתפוצה ארצית בדואל והוא אף כיכב בכמה "דירוגי" בלוגים.

השבוע הסרתי את "אין ידיים אין אגוזים" מקורא הרסס שלי. לאחר שעזבה את העבודה באורנג' בשלהי 2005, פאבליק ניסתה להמשיך ואפילו ביררה עם הקוראים שיש דרישה להמשך הכתיבה. היא עדיין היתה נהדרת (כשהייתה), חוויות ממקומות העבודה החדשים ורגעי קסם משפחתיים המשיכו להזין את הבלוג מדי פעם, אבל זה כבר לא היה זה. בהדרגה היא הקדישה פחות ופחות זמן לבלוג והפוסט האחרון פורסם לפני שנה (22 ביולי 2007).

מבלי לדעת דבר על נסיבותיה האישיות של פאבליק, ייתכן שניתן ללמוד מהבלוג שלה משהו על הכלל.

נראה כי בלוג שנולד כדי לתת מענה לצורך מסוים יתקשה, עם מילוי אותו צורך, לעשות "הסבה מקצועית" ולהתחיל לטפל בנושאים אחרים. כך למשל, בלוגרית שכתבה על התמודדות עם מחלה קשה איבדה עניין בבלוג לאחר שהבריאה, בלוגר שכתב יומן על חוויותיו מטיול בניכר סגר את הבלוג עם שובו ארצה ובלוגרית אחרת שתיעדה את עולמה הסטודנטיאלי קיבלה את התואר ונטשה את הבלוג.

בלוגים כאלה שונים מהז'אנר הכללי של "בלוגים אישיים" בכך שהם נכתבים מלכתחילה בקונטקסט מאוד מוגדר, מה שמקשה על שינויו בשלב מאוחר יותר של קיום הבלוג. קהל הקוראים הקבוע התגבש במשך תקופה סביב העניין המשותף באותו נושא כתיבה התחלתי, ולא תמיד הוא ירצה להישאר בסביבה עם השינוי בכיוון.

ישנם לא מעט בלוגרים שמגיעים בשלב זה או אחר לתחושת מיצוי ולוקחים הפסקה מכתיבה. אבל הפסקה כזאת שונה בעיני מהמקרים שתיארתי לעיל, מכיוון שהיא נובעת מצרכים אישיים של הכותב ולא מעצם הגדרת נושא הבלוג שהגיע לסוף דרכו.

אין לי בעיה עם בלוגים שלא מעדכנים. הפיד יושב בשקט ולא דורש תחזוקה מיוחדת גם במשך שנים. אבל כשנראה שחוסר העדכון אינו זמני, ושגם אם כותב הבלוג ישוב אליו ביום מן הימים התוצאה תהייה מאולצת, אני מרגיש שהגיע הזמן להיפרד.

מלבד פאבליק נפרדתי מעוד כמה פידים ישנים שהעדכונים בהם גוועו, כך שיש לי פחות מקורות ברשימה אבל מספר העדכונים הכולל נשאר דומה:

From your 140 subscriptions, over the last 30 days you read 9,369 items, starred 12 items, shared 32 items, and emailed 5 items