שרשרת הפיקוד ותסמונת ההנהלה המרוחקת

בפרק הראשון של בבילון 5 אנחנו צופים (מעבר לאקספוזיציה) גם בסימנים הראשונים לדינמיקה של מערכות היחסים בין הדמויות בארגון. אחד הדברים המעניינים שקורים הוא סיטואציה שבה הקצינה הראשונה נכנסת למשרד המפקד בדיוק באמצע שהוא מקבל הנחיות מגבוה. עמדת הארגון שהמפקד נדרש לייצג בישיבה הקרובה מנוגדת לעמדות האישית שלו, והוא מוצא תירוץ כדי להיעדר ולשלוח את הסגנית שלו במקומו. הוא מבקש ממנה להתעלם מההוראות שהיא שמעה אותו מקבל, ולהעמיד פנים שהוא לא הספיק לתדרך אותה בקשר אליהן לפני שהוא יצא למשימת התירוץ שלו.
שרשרת הפיקוד עובדת היטב, והסגנית יודעת שהיא חייבת לציית למפקד הישיר שלה.
הטקטיקה הזאת, של מנהל ששולח נציג בשביל שהוא לא יצטרך לפעול בניגוד להנחיות של הממונים עליו, היא תעלול נחמד אך מסוכן. הסיכון הוא כמובן שתרגילים מהסוג הזה ייראו כלגיטימיים גם בהמשך שרשרת הפיקוד. אותו מפקד או מנהל בעצם מאותת לסגנית שלו שזה לגיטימי להתעלם מפקודות שלא מוצאות חן בעיניה ושזה בסדר לשקר בקשר לזה. היום היא חיילת נאמנה, ומחר היא יכולה להשתמש בזה כנגדו.
תופעה ארגונית מעניינת נוספת שרואים בפרק הזה, היא תופעת ההנהלה המרוחקת. כאשר "ההנהלה הבכירה" נמצאת במרחק פיזי רב, ולא מבינה את המציאות שבה פועל הארגון (או ה"חטיבה" במקרה של בבילון), נבנית בקרב העובדים המרוחקים תרבות ארגונית עצמאית שמנותקת מן הערכים והמטרות של ההנהלה הבכירה. תחושות שההנהלה לא מבינה אותם ושלא אכפת לה מהם, יתרמו בהמשך להיווצרות תופעות קיצוניות כמו מרד.
הנהלה צריכה לדעת שמאוד בעייתי לנהל ארגון כל כך מרחוק; קשה להיות עם אצבע על הדופק, קשה לקבל דיווחים ונתונים אמינים, ויש סכנה לאבדן שליטה.
התופעה בולטת במיוחד כאשר ההנהלה נתפסת כאנשים מנותקים שיושבים רחוק במשרדים ממוזגים, בזמן שהעובדים רואים את עצמם כנמצאים בשטח הסוער והמורכב. הנהלות חייבות לקחת את הסיכון הזה בחשבון ולנקוט בפעולות שיצמצמו את הפער בינן לבין השטח, תוך הפגנת מעורבות אותנטית וניסיון להבין את ההתמודדויות של העובדים בשטח.
B5 S01E01 "Midnight on the Firing Line"