סוכני המידע בארגון

מבין סדרות מסע בין כוכבים, אין ספק שחלל עמוק 9 היא הפוליטית ביותר. תחילת העונה השנייה של הסדרה יכולה להיות הזדמנות לדבר על פוליטיקה בארגונים, מעורבות של הדרג הפוליטי בהחלטות פנים ארגוניות כמו מינוי אדם מסוים לתפקיד מסוים במערכת, הגדרות תפקיד והיררכיה. אבל אני מעדיף לשמור את הנושאים האלה לפעם אחרת (ואולי בכלל לדבר עליהם בהקשר של בבילון 5) לטובת סוגיה מרתקת אחרת.
(ST:DS9 S02E02 "The Circle")
אנחנו רואים מצב שבו יש תמורות משמעותיות ביחסים בין העובדים בארגון ובין הארגון לסביבתו, אבל רוב ההתרחשות היא מתחת לפני השטח. ההנהלה יודעת שיש משהו אבל היא לא מייחסת לו משקל רב, היא לא יודעת הרבה על הרקע לדברים וגם אין לה ממש שליטה עליהם. עד שמגיע גורם, שנקרא לו לצורך האנאלוגיה שלנו "מפעיל הקפטריה". קווארק הוא לא חלק מהנהלת הארגון, הוא גם לא עובד, ולמעשה הנאמנות היחידה שלו היא לרווחים של עצמו. אבל הוא נמצא בעמדה שמאפשרת לו לקבל מידע רב על מה שקורה בארגון, הרבה מעבר למה שמגיע בערוצים הרשמיים להנהלה. הוא גם אומר "שאלתי שאלות מאנשים שלא עונים לשאלות של אנשים כמוך" ואנחנו מבינים שבאופן טבעי אנשים נרתעים מלספר דברים לגורם הנהלה רשמי, אבל כשמדובר בגורם ניטרלי לכאורה, שלא מזוהה עם ההנהלה, הרכילות והשיתוף במידע זורמים.

מצב שבו הנהלה לא מודעת לכל הדברים שמתרחשים מתחת לפני השטח בארגון, הוא בעייתי מאוד עבורה. יש מנהלים שמבינים את זה, ומנסים ליצור קשרים שוטפים עם עובדים בדרגים נמוכים. מדיניות כמו דלת פתוחה או תיבת פניות אנונימית יכולה לסייע בזרימת המידע מהשטח להנהלה. יש גם מנהלים שמצטרפים בעצמם לפעילות של העובדים בשטח – עובדים יום ברצפת הייצור, עונים לשיחות במוקד שירות הלקוחות, מצטרפים לנסיעות עם סוכני שטח ועוד. באופן זה מנהל יכול לקבל מידע רב ערך, שלא היה מגיע אליו אחרת.

אבל מה שאנחנו לומדים היום, הוא שיש מקורות נוספים למידע מלבד עובדי השטח. יש סוכנים נוספים שפועלים בארגון ובסביבתו, שיכולים להעביר מידע להנהלה על הנעשה בשטח, כמו מפעיל קפטריה, עובדי ניקיון, שליחים ובעלי עסקים שכנים.
אם נדע ליצור אווירה פתוחה, ידידותית ומזמינה, אם ניתן להם הרגשה שאכפת לנו מהם ונשמור איתם על קשרים טובים, אולי גם להם יהיה מספיק אכפת בשביל להתפרץ אלינו למשרד ולעדכן שעומדת לפרוץ הפיכה, רגע לפני שמאוחר מדי.